Türk şirketler, büyüme planları arasına aldığı Yunanistan’da yüzlerce şubeyi hizmete aldı

Yunan basınında yer alan haberlere göre yakınlaşma ortamının korunmasına bağlı olarak ortaya çıkan yeni gerçekliğin ve beklentilerin göstergesi olduğu kadar açıklayıcısı da rakamlardır:

– 2022 yılında ikili ticaret 5,4 milyar euroya ulaşmıştır. Yunanistan’ın Türkiye’ye ihracatı 2,5 milyar euro , Türkiye’den ithalatı ise 2,9 milyar euro olmuştur. 2021 yılına kıyasla %18,4’lük bir artış. Atina’da Mitsotakis ve Erdoğan önümüzdeki yıllar için çıtayı 10 milyar dolara yükseltti.
– 2002-2021 yılları arasında Yunanistan Türkiye’ye 7 milyar dolar doğrudan yatırım yaptı; bu rakam 61 Yunan şirketinin faaliyet gösterdiği komşudaki uluslararası yatırımların yüzde 3,9’una tekabül ediyor. Bunlar arasında Titan, Intralot, Chipita, Alumil, Plastics of Crete, Isomat, Kleemann, Hellenic Lefkolitoi, Karelia vb. bulunmaktadır.
-Yunanistan, Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkeler arasında 10. sırada yer alırken, Türkiye de Yunan ürünlerinin müşterileri arasında 5. sırada yer alıyor.
800 Türk halihazırda Yunanistan Altın Vizesine, yani daimi yatırımcı ikamet iznine sahip ve bu vizeyi alan yabancılar arasında Çinlilerin ardından ikinci sırada yer alıyor. Son üç yılda (2021-23) yapılan toplam 14.875 başvuru içinde de 1.432 başvuru ile ikinci sırada yer alıyorlar.
– Türk ziyaretçiler için 10 doğu Ege adasına yönelik turist vizesi uygulaması, komşu ülkeden gelenlerin sayısının şimdiden üç katına çıkmasına yol açtı.

TÜRK ZİNCİRLERDEN “ÇIKARMA KAMPANYASI”

Perakende pazarı, son dönemde Türk şirketlerinin Yunanistan’a en yoğun hareketlilik gösterdiği sektörü oluşturuyor. Yüksek hedefleri olan güçlü zincirler dalgası ülkemizde bir “çıkarma kampanyası” başlattı.

Şu anda Yunanistan’ın dört bir yanına (Atina, Pire, Patra, Kandiye, Dedeağaç, Larissa vb.) dağılmış 12 mağazası bulunan ve 2026 yılına kadar 30 mağazaya kadar büyüme planı olan uluslararası giyim zinciri LC Waikiki, kendi deyimiyle “Türk Zara ”sı, bir lokomotif konumunda. 46 ülkede 950 mağazasıyla, İspanyol Inditex (Zara vb.) ve İsveçli H&M ile doğrudan rekabet ederek Avrupa’da giyim, ayakkabı ve aksesuar alanında üçüncü lider oyuncu olmayı hedeflemektedir. Felsefesinin sloganı “herkes iyi giyinmeyi hak eder ”dir.

Geçen yıl 34,1 milyar $ gelir elde eden ve Latin Amerika’ya kadar genişleyen zincirin sahibi Mustafa Küçük, bu hafta Forbes listesinde 1632 numaraya yükselerek 2 milyar $’lık kişisel servetinin hızla arttığı bir dönem yaşıyor. Yunanistan’dan 2022 geliri 23,1 milyon euro ile 2021’in iki katı oldu.

Mustafa Küçük

Atina’da 5 mağazası bulunan nevresim ve dekorasyon zinciri Madame Coco, Yunanistan pazarında 4 yılını tamamladı. Turgut Aydın tarafından 2011 yılında kurulan şirket, kısa sürede 19 ülkede 391 mağazası ve 722 milyon dolarlık yıllık geliriyle sektörde güçlü bir uluslararası zincir haline geldi.

Madame Coco’nun kurucusu Turgut Aydın

Bir diğer Türk giyim zinciri olan Colin’s of Eroglu Holdings Group, Yunanistan pazarındaki mağaza ağını daha da geliştirmeyi planlıyor. Colin’s 38 ülkede 600’den fazla mağazasıyla hazır giyim ticaretinde önemli bir güç. Yunanistan’daki varlığı şu anda belirli yerlerde bulunuyor.

Dedeağaç ve Selanik’ten sonraki durağı Atina olan Türk iç giyim zinciri Penti büyüyor. 34 ülkede 200’ü Türkiye dışında olmak üzere toplam 600 mağaza işleten Penti, yılda 80 milyon çift çorap üreterek Avrupa’nın 3 numaralı çorap üreticisi konumunda.

90 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin önde gelen moda ve lüks markaları arasında yer alan Vakko, yaklaşık 2 yıldır Yunanistan’da bir iştirak açmış, ancak o günden bu yana bir sonraki adımı atmamıştır. Türk Hava Yolları personelinin yanı sıra Türk milli futbol takımı için de üniformalar tasarladı.

EN ÜSTTEKİ İKİ GRUP ZIT YOLLARDA İLERLİYOR

Tabii ki Yunanistan’daki en büyük Türk doğrudan yatırımları da var. Büyük krizin yaşandığı 2010’lu yıllarda, önde gelen iki Türk grubu, Koç ve Doğuş, Yunanistan’daki satın almalarda kıyasıya rekabet ediyordu. Ancak şimdi zıt yönlerde hareket ediyorlar.

Mustafa Rahmi Koç

Koç Grubu, diğerlerinin yanı sıra, 2017 sonunda Avis Yunanistan’ı 318,1 milyon euro karşılığında satın aldı. Kârları etkileyici. Şirketin toplam cirosu 2022’de 2021’e kıyasla yüzde 17,1 artarak 234,9 milyon euroya ulaştı ve vergi öncesi kârı 32 milyon euro oldu. Koc Holdnigs grubunun 130.000’den fazla çalışanı ve çatısı altında 100’den fazla şirketi bulunmaktadır. Ayrıca Midilli yat limanı ve adadaki diğer bazı mülklerin de sahibidir.

Karşı tarafta ise son on yılda Yunanistan’da büyük bir varlık gösteren milyarder Ferit Şahenk’in Doğuş grubu yer almaktadır. İnşaat sektöründe, turizm projelerinde ve marinalarda ülkemizdeki Hilton’un yarısına, Astera’nın yarısına ve Vouliagmeni, Flisvos, Gouvia, Corfu, Lefkada ve Zeus marinalarına sahip olan grup, Yunanistan’daki yatırım ayak izini en aza indirerek, zayıf bir operasyonla sadece bir danışmanlık şirketine indirdi.

Niyazi Önen

SANAYİ VE ENERJİ PROJELERİ

Son yıllarda Yunanistan’da öne çıkan Türk yatırımlarından biri, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na kote bir şirket olan Dardanel Onentas’ın 74 yaşındaki ortağı Niyazi Önen’in 2022 yılı ortalarında Kallimanis adlı dondurulmuş balık şirketini ve iki fabrikasını yaklaşık 10 milyon euroya satın almasıdır. Yunanistan üzerinden diğer Avrupa pazarlarına girmeyi hedeflemektedir. Altı ay sonra, yatırımlar ve yeni ürün kategorilerine girişle, Yunanistan pazarında kaybettiği payı geri kazanmaya ve yeniden güçlü bir marka haline gelmeye başladı. Ancak hala kat etmesi gereken uzun bir yol var.

Aynı zamanda, Selanik’in tarihi bir endüstrisi olan Makedonya Kağıt Şirketi (eski adıyla MEL), Avrupa’nın dördüncü büyük karton üreticisi olarak bir dev olan Türk Pak Grubu’nun eline geçti. Halihazırda 120.000 ton karton üreten şirket, yarım milyar doları aşan geliriyle üretiminin yüzde 50’sini ihraç etmektedir. Eski Makedon Ladopoulos Şirketi 1964 yılında kurulmuştur. 1981 yılında İş Yeniden Yapılandırma Ajansına devredilmiş ve 1998 yılında Bay Economou, bir grup yatırımcıya liderlik ederek, geniş bir gayrimenkul portföyü ile sektöründe lider olan şirketi satın almıştır, ancak kriz ve bankalardan finansman sağlanamaması nedeniyle satmak zorunda kalmıştır. Gıda ürünleri (pizzalar, tatlılar, yoğurtlar, vb.) için ambalaj kartonu üretmektedir.

MEL’in yanı sıra Türk grubu Eren Holding de Sindos Sanayi Bölgesi’nde Nova Packaging karton üretim biriminin kurulması için 28 milyon Euro yatırım yaptı. Toplam 36 iştiraki bulunan bu grup sadece kağıt alanında değil, ambalaj, enerji, tekstil, çimento endüstrisi ve perakende alanlarında da faaliyet gösteriyor.

MAKEDONYA’DAKİ PAZAR

Aynı zamanda, Doğu Makedonya’daki pazar, Yunan ortaklarla işbirliği içinde gaz yakıtlı elektrik üretimine milyonlarca Euro’luk yatırım yapmak amacıyla Türk enerji grupları tarafından takip edilmektedir. Babaeski – Nea Sanda hattının bağlantısı için iki tarafın elektrik iletim operatörlerinin (ADMIE, TEIAS) başkanları arasında Aralık ayında Atina’da, iki ülkenin Yüksek İşbirliği Konseyi’nin oturum aralarında imzalanan özel Mutabakat Zaptı ile güçlü bir ivme kazanan bir yön.

Kuzey Yunanistan Yunan-Türk Odası Başkanı Dimitris Simeonidis’e göre, her biri yaklaşık 100 milyon euro tutarında eşit sayıda enerji yatırımı için iki Türk grubuyla müzakereler ileri bir aşamadadır. Diğer Türk işadamları da Yunanistan RES piyasasına güçlü bir yatırım ilgisi gösteriyor. Türkiye’nin en hızlı büyüyen 10 şirketi arasında yer alan Goktekinenergji grubu, üretim lisanslarını almış olup Kamena Vourla yakınlarındaki Amfiklia’da sırasıyla 260 MW, 220 MW ve 120 MW olmak üzere 3 büyük fotovoltaik proje geliştirmektedir. Hatta üçüncüsü için, enerji depolama lisansı eklemek üzere bir izin değişikliği talebinde bulunmuştur.

Benzer şekilde, Galatasaray’ın eski sahibi iş adamı Adnan Polat’ın sahibi olduğu Polat Holding grubu da ülkede yenilenebilir enerjiye yatırım yapmakla ilgileniyor. Sayın Polat, bu durumu, Türkiye’ye profesyonel olarak gelmesinden duyduğu memnuniyetle birlikte açıkladı. Ergin Ataman ve Fatih Terim’in Atina’ya gelişinden duyduğu memnuniyetle birlikte, 2 Şubat’ta İstanbul’da onlarca önemli Türk ve Yunan işadamının katılımıyla düzenlenen Türk-Yunan iş forumunda açıkladı. Polat Holding, komşu ülkede yenilenebilir enerji alanında 708 MW’lık rüzgar santralleriyle 1 milyar dolarlık yatırım yaptığı enerjinin yanı sıra, Yunanistan’da gayrimenkul ve ticaret alanlarındaki yatırım fırsatlarını da değerlendiriyor.

Polisan Holdings, 2013 yılında Artenius Hellas’ın polietilen üretim tesislerinin yüzde 100’ünü satın alarak, Yunanistan’da Volos’ta da üretim yapmaktadır. Ticari faaliyetlerine 1956 yılında tekstil sektöründe başlayan Bitlis ailesine ait olan Polisan Holding, yurtdışındaki satın almalarına Yunan şirketinden başlayarak, kimya, boyama, liman işletmeciliği, gayrimenkul vb. alanlara doğru genişlemiştir. Ayrıca eski Tansu Çiller’in oğullarının sahibi olduğu Suoz Enerji, 2018’in ortalarında Piritium S.A. ve Silcio S.A. adlı iki şirketin fotovoltaik panel üretim tesislerini satın aldı, ancak en az bir tesisi Türkiye’ye transfer etmeyi hedefliyor.

Selanik’te halihazırda en büyük Türk şekerleme zinciri (310 mağaza) olan Mado, 2 mağaza ve “Smyrna Boyoz” fırınları ile başkente İzmir’in ünlü hamur işleri olan boyozu getirmiştir.

ADALARDA TÜRK ŞİRKETLERİN FAALİYETLERİ

Başta Ege olmak üzere birçok adada, ancak sadece Ege’de değil, Türk yatırımları ve kurulmuş veya gelişmekte olan küçük ve büyük Türk şirketlerinin faaliyetleri bulunmaktadır. Bu şirketlerin varlığı, gayrimenkul ve turizm (konaklama ve yeme-içme) pazarlarına olan ilginin artmasıyla birlikte sürekli genişlemektedir. Bunlar nispeten küçük ancak Arap ve hatta Amerikan fonlarının da yer aldığı holding şirketleri aracılığıyla yapılan birçok yatırımdır, bu nedenle piyasa radarı tarafından kolayca tespit edilemezler ve resmi istatistiklere tam olarak yansıtılmazlar. Bununla birlikte, toplamda 1 milyar Euro’yu buldukları tahmin edilmektedir.

Tarımsal üretim alanında faaliyet gösteren ve geçen yıl Sakız Adası’nda 20 milyon Avro karşılığında arazi satın alan Akfen Holding buna örnek olarak gösterilebilir. Cengiz Holding daha önce Rodos’ta bir yol projesine, Limak Samos havaalanında bir projenin inşasına katılmış, Yıldırım Holding ise Korfu’da bir plastik fabrikası inşa etmektedir.

Grup merkezi Londra’da bulunan ve Avrupa ve Asya’da birçok ülkede enerji, bankacılık, sigorta ve gayrimenkul alanlarında faaliyet gösteren Halit Çıngıllıoğlu da da Meganisi’ye yatırım yapan Türkiye’nin büyük iş isimlerinden biri. Monako Prensliği’nde daimi ikamet eden Çıngıllıoğlu ve ve eşi, Yunanistan’ın diğer popüler destinasyonlarında da konaklama sektörüne girme umuduyla, emlak ve konaklama kiralama hizmetlerinde uzmanlaşmış bir şirket olan Meganisi Hidden Resort’u kurdu. Ziraat Bankası da Atina, Xanthi ve Komotini’deki varlığıyla Yunanistan’daki faaliyetlerini genişletiyor. Banka, 24.556 çalışanı, komşu ülkedeki 1.751 şubesi ve 18 yabancı ülkedeki 80 şubesi ile Türkiye’deki en yaygın bankacılık ağına sahiptir.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir