İBB’den Albayrak Grubuna İhale Verme Açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), milyonlarca liralık araç kiralama ihalesini Yeni ŞAfak Gazetesinin bağlı olduğu Albayrak Grubu’na bağlı Platform Turizm Taşımacılık Şirketi’ne verdi.

13 Haziran’da imzalanan sözleşmeyle resmileşen ve toplamda 626 milyon TL bedelle gerçekleştirilen ihaleye yönelik medyaya yansıyan haberlerle ilgili belediyeden açıklama geldi.

Açıklamada, ihalenin “mecburen” Albayrak Grubu’na verildiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Kamu İhale Kanununun 19. Maddesine göre (açık ihale usulü) gerçekleştirilen 2024/589831 İhale Kayıt Numaralı Araç Kiralama Hizmet Alımı İşi (16.06.2024- 31.12.2024)’ne ait ihale 04.06.2024 tarihi saat 11:00 da gerçekleştirilmiştir.
Ancak ihaleye katılan isteklilerin vermiş olduğu tekliflerin incelenmesi sonucunda mevzuatsal açıdan yeterlilik kriterlerini sağlayan geçerli teklif kalmaması nedeni ile ihale komisyonu tarafından söz konusu ihale iptal edilmiştir.

Bu nedenle Belediyemiz eliyle yürütülen kamu hizmetlerinde herhangi bir aksamaya mahal vermeksizin devamının sağlanması ve yeniden bir açık ihaleye çıkılmasına kadar geçen süreyi kapsayacak şekilde; Kamu İhale Kanunu’nun 21. Maddesinin “B” bendine göre (pazarlık usulü) ihaleye çıkılmıştır.
Bu doğrultuda 07.06.2024 saat 11:30 da gerçekleştirilecek ihaleye 4 istekli davet edilerek ihale sonuçlandırılmıştır. Bununla birlikte 04.06.2024 tarihinde iptal olan açık ihalede sunulan tekliflerden daha aşağıda bir maliyetle sözleşme imzalanmıştır.

Ayrıca hali hazırda bahse konu ihalemiz için Kamu İhale Kanununun 19. Maddesine göre (açık ihale usulü) gerçekleştirilecek olan ihale hazırlıklarına başlanılmış olup en kısa sürede ihale ilanına çıkılarak Elektronik Kamu Alım Platformu (EKAP) üzerinden ihale duyurusu yapılacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir